Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kontrola fasády, pláště budovy a zateplení domu

Ke ztrátám tepla z běžných budov (pokud odmyslíme okna a dveře) dochází hlavně stropem a díky tepelným mostům. Tyto ztráty v součtu nejsou zanedbatelné. Tepelné mosty jsou téměř nedílnou součástí všech domů, jde jen o to je minimalizovat. 

Tepelné ztráty vlivem tepelných mostů vznikají a projevují se hlavně:

1. Napojením dvou nebo i více konstrukcí

2. Geometrií stavby - rohy, ukončení stěny, zdi

3. konvekcí - prouděním

V praxi se nejčastěji projevuje geometrie staveb a to hlavně rohy místností a napojení více konstrukcí (napojení např. dřevo a cihla, plast a cihla, cihla a ocel) a mnoho dalších kombinací. 

Termokamerou lze zjistit tepelné mosty a identifikovat jejich rozsah.

 

Kontrola oken a vnějších dveří

Našimi okny nebo dveřmi uniká podstatná část tepla z celého součtu všech ztrát. Můžete použít okna například typ trojsklo nebo tříkomorové rámy, ale přesto všechno platí, co je napsáno na začátku.

Po letech, zvláště plastová, okna nebo dveře orientovaná na jih začnou měnit svůj původní tvar a je nutno je seřizovat z důvodu, že netěsní nebo lze špatně ovládat zavírání nebo otevírání. Se stárnutím oken či dveří vám nepomůžeme, ale můžeme vám termokamerou zjistit, zda nejsou okolo oken nebo rámů netěsnosti, kudy uniká teplo z vašeho domu nebo bytu.

 

 

Kontrola stropů a stropních konstrukcí

Stropy a střechy je část domu nebo bytu, kudy uniká rovněž podstatná část tepla a dochází tím k tepelným a finančním ztrátám. Velmi důležitá je skladba stropu a použité materiály. Všichni víme, že teplý vzduch stoupá směrem vzhůru - konvenčně, důkazem je, že u stropu je nejtepleji. tím vyvíjí stoupající vzduch "tepelný tlak" na strop. Po ochlazení opět vzduch klesá dolů k podlaze.

 

Kontrola zateplení domu

Než se rozhodnete provést zateplení fasády na svém rodinném domu, je velmi vhodné si nechat provést tepelnou vizualizaci pomocí termokamery, která nám odhalí tepelné slabiny, t.j. místa, kde dochází k největším ztrátám tepla z domu. Současně budete mít zdokumentován výchozí stav před zateplením. Po provedení zateplení si proveďte opět kontrolu termokamerou, aby jste viděli změny proti výchozímu stavu a současně tím zkontrolujete provedení a kvalitu zateplovacích prací. Nechat si provést tuto kontrolu termokamerou je doporučováno, protože tyto práce na zateplení, včetně materiálu, nejsou zrovna levnou záležitostí. 

 

Kontrola zateplení podkrovních místností

Podkrovní místnost je v naprosté většině případů zdrojem velkých tepelných ztrát. Mají svá rizika. Tím jedním z nejhlavnějších je v létě nepřiměřené teplo, naopak v zimě, že jde místnost špatně vytopit na pokojovou teplotu. A to je ten případ, kdy je dobré použít vizualizaci teplot s pomocí termokamery. Ta vám jednoznačně identifikuje místo úniku tepla a zřejmě i špatnou tepelnou izolaci. 

 

podkrovni-mistnost-a-uniky-tepla.jpg

Pohled termokamery na místo v podkrovní místnosti, kde uniká teplo - modrá část snímku, zřejmě se jedná o tepelný most.

 

 

podkrovni-mistnost.jpg

 

Jiný pohled termokamery do podkrovní místnosti, zde se jedná s největší pravděpodobností o nedokonalou tepelnou izolaci.