Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tepelné ztráty panelového domu

Panelový dům neboli panelák vykazuje tepelné ztráty jako každý dům, třeba nízko energetický nebo pasivní, pokud není zateplený. Typickými místy tepelných ztrát jsou podesty balkonu a lodžie a stěny mezi bytem a balkonem, lodžií. Dalšími místy úniku tepla jsou spoje mezi betonovými panely, jsou často jen vytmeleny. Pokud panelový dům má lodžie podél schodiště, tak rovněž vykazují tepelné ztráty. Pokud panelový dům je postaven již ze sendvičových panelů, je situace o něco lepší. Velmi vysoké tepelné ztráty jsou okolo okenních rámů. V bytě jsou okolí oken často podchlazená, dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti. Výsledkem bývá vznik plísně, není to vzácný jev. 

Jiná situace je u zateplených panelových domů, ale i zde dochází stále ke ztrátám tepla přes balkonové a lodžiové podesty.

Tepelné ztráty a místa úniku tepla z panelového domu měří a zjistí termokamera

Termokamera měří a vidí místa tepelných ztrát, výstupem jsou termo snímky. Termosnímky poukazují na místa tepelných ztrát - úniky tepla. Výsledky měření termokamerou můžou vést ke zprávnému rozhodnutí zda zateplit, jak a čím a zvolit správnou tloušťku izolace. To má zásadní vliv na ekonomiku a náklady na zateplení panelového domu.