Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tepelné čerpadlo a jeho potřebný výkon je důležitý. Má to zásadní vliv na pořizovací a provozní náklady. Výkon tepelného čerpadla a musí odpovídat tepelným ztrátám domu, jinak řečeno úniku tepla.

Tepelné čerpadlo, tepelné ztráty domu a jaký zvolit výkon

Hlavním účelem pořízení jakéhokoliv topení, v tomto případě tepelného čerpadla, je nahradit v domě tepelné ztráty, nebo-li celkový únik tepla.

Tepelné čerpadlo k topení a jeho výkon se musí přizpůsobit tepelným ztrátám domu. Tepelné čerpadlo by nikdy trvale nemělo běžet na 100% výkonu, může hrozit přetížení a zkrácení jeho životnosti. Ideální výkon čerpadla je používat okolo 65%.

Abychom tyto provozní parametry tepelného čerpadla mohli dodržet, musíme bezpodmínečně znát tepelné ztráty domu. K tomu slouží výpočet tepelných ztrát domu. Doporučujeme.

Platí, čím menší tepelné ztráty – únik tepla, tím menší výkon tepelného čerpadla potřebujeme. S tím souvisí samozřejmě pořizovací cena a provozní náklady. Z těchto důvodů doporučujeme, nejdříve zjistit tepelné ztráty domu, kudy nebo kde uniká teplo. Zjištěné nedostatky odstranit a teprve potom pořídit tepelné čerpadlo o patřičném výkonu.

Bude-li výkon tepelného čerpadla P = Z (tepelné ztráty domu) pojede tepelné čerpadlo na 100%, což určitě není dobré a k tomu ještě problém, že nemáte žádnou výkonovou rezervu, pro všechny případy.

 

Z tohoto důvodu plyne že P musí být > Z.

Doporučení je cca 1,35P > Z

 

To stejné platí pro podlahové topení.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář